My 2016-17 Season

Matches 67
Goals 260
New Grounds 31

1. 27th July Pre-Season Friendly Att.110hc link

Bathgate Thistle 0
Hill of Beath Hawthorn 4 (Hay 43 L.Reid 53 C.Reid 67,70)

2. 28th July Pre-Season Friendly Att.200.est 

Cumnock Juniors 3 (Shirkie 65, 89 Samson 78) 
Queen of the South U-20 0

3. 30th July Pre-Season Friendly Att.49 link

Dronfield Town 1 (#10 70)
Scunthorpe United U-18 2 (Dyche 54 McMichael 72)

4. 30th July Pre-Season Friendly Att.81 link

Teversal 2 (Bamford 23,63)
Parkgate 1 (Lill 58)

5. 30th July United Counties League - Division One Att.214 link

Rushden and Higham United 2 (A.Cormack 20 Ainge 23)
Oakham United 7 (M.Nelson 6,61,90 Brown 14OG Brockband 22,43 Lord 53OG)

6. 31st July United Counties League - Division One Att.241 link

Bugbrooke St Michael's 2 (McNeil 53 Noel-Richards 86)
Bourne Town 1 (Munton 39)

7. 31st July PDFL - Premier Division Att.534 link

Sawtry 0
Stilton United 2 (West 77 Denning 81)

8. 31st July PDFL - Division One Att.250 link

Wittering Harriers 5(Lockwood 1 Middleton 27 Braint 37 Cayley 56 Tippett 90+6)
Long Sutton Athletic 2 (W.Oliver 3 Cawthorn 59)

9. 6th August Exsel Group Central Sectional League Cup – Group Stage Att.86hc link

Blantyre Victoria 2(Marriot 25 Smith 73)
Vale of Clyde 3(McKinstry 2pen McManus 78 Gray 87)


10. 9th August FA Cup Extra Preliminary Round Replay Att.242

Dunston UTS 4 (Morien 42 Leedham 69,81 Luccock 71) 
Barnoldswick 0


11. 13th August Championship Att,52,079
Newcastle United 1(Gayle 60)
Huddersfield Town 2(Wells 45+1 Payne 82)

12. 16th August Vanarama National League Att.1,331

Gateshead 6(Bowman 17,56 Johnson 47 Ajala 74 Fyfield 80 Jones 82)
York City 1(Brodie 45+1pen)

13. 17th August East Region Premier League Att.200est link

Whitburn Junior 1(Robertson 82) 
Bathgate Thistle 1(Feeney 16)

14. 20th August FA Cup Preliminary Round Att.TBC link

Nelson 1(Cowan 2)
Bishop Auckland 4(Johnson 43 Hoganson 49 Smith 56 Bennett 76)

15. 23rd August EFL Cup 2nd Round Att.21,927

Newcastle United 2(Perez 45+2 47)
Cheltenham Town 0

16. 24th August Northern Alliance Division One Att.12hc link

Wallsend Labour Club 4(Chan 13,72 Ferrier 34 Storey 87)
Alnmouth United 0

17. 27th August Northern Alliance Division One Att.17hc link

Grainger Park Boys Club 6(Robinson 2 Garwood 33,62,78 Jefferson 43 Gowing 69)
Gateshead Redheugh 1957 2(Howourth 37 Pearson 84)

18. 27th August Championship Att.49,196

Newcastle United 2(Lascelles 15 Shelvey 63)
Brighton & Hove Albion 0


19. 31st August Northern Alliance Division One Att.10hc link
Seaton Burn 1(Towes 39)
Grainger Park 3(Jefferson 4pen 34 Young 88)

20. 3rd September Central District 2nd Division Att.64hc link
East Kilbride Thistle 3(McCabe 13 Gibson 24 McFadden 65)
Carluke Rovers 2(Watt 4,18)


21. 10th September FA Vase 1st Round Qualifying Att.42 link
Maltby Main 0
Widnes 2(McShane 77 Towey 90)


22. 13th September National League Att.614
Gateshead 0
North Ferriby United 1(Thompson 49)

23. 17th September Championship Att.52,117
Newcastle United 0
Wolverhampton Wanderers 2(Mbemba 29OG Costa 62)

24. 18th September Segona Catalana Group 6 Att.150hc link
Union Deportiva Salou 1(Oliva Reina 59)
Cambrils Unio 5(Garcia Gomez 5 Llobet Torrente 32,37 Molasfernandez 56OG Torreslaguna 76)


25. 20th September La Liga 2 Att.4,255 link
Gimnastic de Tarragona 0
Real Zaragoza 0


26. 21st September La Liga Att.89,421 link
FC Barcelona 1(Rakitic 41)
Atlético Madrid1(Correa 61)


27. 24th September Segona Catalana Group 6 Att.112hc link
Cambrils Unio 5
(Rigal Barrio 6, Gonzalez Espinosa 31,44 Llobet Torrente 41 Saez Arguelles 80)
El  Catllar 0


28. 28th September Championship Att.48,236
Newcastle United 4(Gayle 24, 71, 90+6 Gouffran 90+5)
Norwich City 3(Dorrans 44pen Jerome 52 Jac.Murphy 69)

29. 1st October West Region Super First Division Att.400.est link
Irvine Meadow 3( OG 23 Begley 38 Black 87)
Irvine Victoria 1(Young 11)


30. 8th October National League Att.644
Gateshead 4(York 37 Jones 44,59 McLaughlin 48)
Dover Athletic 2(Parkinson 35 Miller 57)

31. 12th October Northern League Cup 1st Round
Hebburn Town 2(Pegram 5 Smith 32) (4-2 pens)
Thornaby 2(Bennions 11 Rowe 46) 


32. 15th October Championship Att.51,885
Newcastle United 3(Clark 11 Gayle 16,49)
Brentford 1(Hogan 52)

33. 18th October Northern League Div 1 Att.501
Dunston UTS 2(Thear 21 Heslop 77)
South Shields 4(Phillips 17,85 Foley 40,64)

34. 22nd October Vanarama National League Att.2,208
Maidstone United 0
Gateshead 2(Johnson 45,70)

35. 25th October League Cup 4th Round Att.49,042
Newcastle United 6 (Mitrovic 19,55 Diame 38,87 Ritchie 53pen Perez 90+1)
Preston North End 0

36. 29th October Scottish Junior Cup 2nd Round Replay Att.500.est link
Arthurlie 1(McGregor 39)
Kilwinning Rangers 3(Cashmore 13 Lewis 64 McGuiness 88)

37. 5th November Championship Att.51,257
Newcastle United 2(Atsu 3 Gouffran 45)
Cardiff City 1(Whittingham 77)

38. 12th November FA Vase 2nd Round Att.1
South Shields 2(Foley 16 Finnegan 20)
Marske United 0

39. 19th November Northern Counties East Div.1 Att.151 link
AFC Emley 4(Jackson 27 Flynn 30,36 Slack 70)
Winterton Rangers 3(Crane 34,78 Richardson 77)

40. 29th November National League Att.723
Gateshead
Tranmere Rovers 1(Tollitt 3)

41. 3rd December National League North Att.1,996
Darlington 1883 2(Beck 18,53)
Salford City 2(Nottingham 6 Phenix 45+2)

42. 10th December Championship Att.52,145
Newcastle United 4(Gayle 18,24,77, Gouffran 47)
Birmingham City 0

43. 17th December Wearside League Att.27hc
Gateshead Leam Rangers 5(McCallum 18 Lewis-Frost 24 McVicar 26,32pen 73)
South Shields Reserves 1(#10 81)

44. 20th December Northern League Division 1 Att.
Dunston UTS 2(Youldon 6 Thear 88)
Sunderland RCA 4(McBryde 10 Charlton 34,62 C,Davis 81)

45. 26th December Northern League Division 1
Newcastle Benfield 1(Campbell 4)
North Shields 2(McFarlane 43 Mason 84)

46. 30th December Championship Att,52,288
Newcastle United 3(Ritchie 4 Gayle 63,88)
Nottingham Forest 1(Dumitru 29)

47. 31st December National League Att.871 
Gateshead 4(Hannant 25 Bell 39 Burrow 49 York 70)
Barrow 1(Livesey 7)

48. 2nd January NCEL Division One Att.217 link
Rossington Main 2(Holmes 75 Stokes 81)
Shirebrook Town 1(Cotton 48)

49. 7th January National League North Att.2313  link
Darlington 1883 1(Syers 90)
Nuneaton Town 2(Ironside 58pen Nicholson 90+4)

50. 9th January FA Youth Cup 4th Round Att.1,307
Newcastle United U-18 3(McNall 3pen Allan 65 90+5)
Swansea City U-18 1(Cullen 51)

51. 11th January Friendly Att.141
Gateshead 1(Jones 18)
Kilmarnock 1(Roberts 36)

52. 18th January FA Cup 3rd Round Replay Att.34,896
Newcastle United 3(Ritchie 9pen 90+2 Gouffran 34)
Birmingham City 1(Cotterill 71)

53. 21st January Evo-Stick Division 1 South Att.203 link
Shaw Lane 1(Wafula 85)
Stocksbridge Park Steels 0

54. 25th January FA Youth Cup 5th Round Att.1,009
Sunderland U-18 3(Maja 53,76pen Embleton 79)
Newcastle United U-18 4(McNall 15pen,88 Bailey 20 Wilson 68)

55. 28th January Wearside League Att.34hc link
Darlington 1883 Reserves 4(Smith 15 Cooper-Wade 20 Matthews 46  Stevenson 62)
South Shields Reserves 1(Bolam 26)


56. 1st February Championship Att.47,909
Newcastle United 2(Shelvey 1 Ritchie 54)
Queens Park Rangers 2(Washington 44 Clark 90OG)

57. 4th February Championship Att.52,271
Newcastle United 1(Ritchie 27)
Derby County 0

58. 18th February Humber Premier League Att.20hc link
Sculcoates Amateurs 8(Finnerty 26,40 Sani 45 Ezekiel 48,82 Leng 61 Bowman 67 Tucker 77)
Goole United 1(Whitlam 21)


59. 20th February Championship Att.50,024
Newcastle United 2(Gouffran 42 Lansbury 59OG)
Aston Villa 0

60. 22nd February Notts FA Senior Cup Semi Final Att.100 link
Carlton Town 2(Gordon 16pen Camm 49OG)
Teversal 0


61. 25th February Championship Att.52,131
Newcastle United 2(Smith 59OG Clark 82)
Bristol City 2(Wilbraham 11 Cotterill 21)

62. 27th February FA Youth Cup Quarter-Final Att.2,847
Newcastle United U-18 3(McNall 50pen, 83 Gallacher 86)
Tottenham Hotspur U-18 5(Bennetts 3 Griffiths 7 Sterling 64 Tanganga 85 Duncan 90+1)

63. 28th February Premier League Cup Att.140
Newcastle United U-23 2(Charman 65,85)
Southampton U-23 0

64. 4th March National League Att.1030
Gateshead 1(Johnson 48)
Dagenham & Redbridge 0

65. 11th March Championship Att.51,903
Newcastle United 1(Murphy 76)
Fulham 3(Cairney 15 Sessegnon 51,59)

66. 18th March West Riding County Amateur Premier League Att.19hc link
Salts FC 0
Lower Hopton 1(Schofield 70)

67. 21st March National League Att.833
Gateshead 1(York 62)
Guiseley 1(Lawlor 15)

No comments: